Aleksandra Starzyńska

autor biogram dyplom

Projekt scenografii, kostiumów i lalek do spektaklu na podstawie powieści Nocne czuwanie Tarjei Vesaasa

Mój projekt scenografii, kostiumów i lalek do spektaklu na podstawie powieści Nocne czuwanie Tarjei Vesaasa to projekt przedstawienia lalkowego dla dorosłego widza. Praca dyplomowa była okazją do sprawdzenia, w jaki sposób lalka w teatrze może przekazywać trudne i głębokie treści.

Nocne czuwanie jest historią linczu społecznego na małej wyspie. Podjęłam decyzję, że spektakl będzie retrospekcją przywoływaną przez bohaterów za pomocą lalek. Są one instrumentem potrzebnym do przedstawienia wielogłosowości i wielowarstwowości zdarzeń, ale także tworzą przestrzeń do zobrazowania relacji bohaterów z ich wyobrażeniami o sobie oraz do opowiedzenia o samotności w zbiorowości społecznej.

(ur. 1992)
Studia na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii (I stopnia 2011–2014) oraz Wydziale Scenografii (II stopnia 2014–2017) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem kostiumów oraz scenografii filmowej i teatralnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako asystent scenografa w teatrach Guliwer i Imka w Warszawie. Autorka scenografii i kostiumów do Przygód Pędrka Wyrzutka w teatrze Pinokio w Łodzi, etiud i filmów dyplomowych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz makiet do filmu fabularnego Syn Królowej Śniegu.