Jana Shostak

autor biogram dyplom

NOWAK / NOWACZKA / NOWACY

Działanie polegające na wprowadzeniu do przestrzeni języka słowa-zamiennika stygmatyzującego określenie „uchodźca”. Za pomocą mediów społecznościowych i masowego przekazu próbuję rozpowszechnić nieistniejący dotąd w oficjalnym obiegu rzeczownik pospolity „nowak”, który jest homonimem do najpopularniejszego nazwiska w Polsce. Za pomocą fali medialnej, w tym uczestnictwa w programie Słownik polsko-polski i licznych audycjach radiowych oraz wywiadów zamieszczanych w prasie i internecie, zaszczepiam to słowo do przestrzeni języka.

Pracę dyplomową – zaprezentowaną na 67 ekranach znajdujących się w sklepie Saturn w galerii handlowej Złote Tarasy w Warszawie – obroniłam 20 czerwca w Światowy Dzień Nowaka.

Więcej informacji na facebooku: nowacy.

(ur. 1993)
Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie (2017). W praktyce artystycznej skupia się na działaniach aktywizujących / hakujących społeczność z pozaartystycznego systemu. Laureatka Grand Prix festiwalu Młode Wilki 16; Nagroda Krytyków w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2017; I miejsce w konkursie na In Out Festival (2017), nagroda Roberta Biedronia na Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko” (2017), wyróżnienie na StartPoint, Praga (2017). Uczestniczka m.in. Manifesta 11 The European Biennial of Contemporary Art, Zurych (2016); Biennale Sztuki Wro, Draft Systems, Wrocław (2017).