Uta Sienkiewicz

autor biogram dyplom

Swoi

Kolekcja jest autorską propozycją reinterpretacji polskich strojów narodowych. Projekty tkanin inspirowane były także strojami ludowymi z różnych części Polski, między innymi Podhala, Krakowa, Siennicy, Sieradza, Mazowsza, Kaszub. Forma ubrań odwołuje się do konstrukcji kontusza z XVIII wieku oraz do sportowego stylu polskich kibiców i „chłopaków z podwórka” XXI wieku.

Kolekcja jest głosem w toczącym się dyskursie o tożsamości narodowej i, silnie zaznaczających się w życiu publicznym Europy, ruchów nacjonalistycznych. Kolekcja ma więc z jednej strony odwoływać się do bogactwa tradycji (wielości, różnorodności barw, kolorystki), z drugiej zaś pokazać możliwość przypisania tej tradycji nowych form i możliwości interpretacji. Jest próbą zapisania nową czcionką tradycyjnych form.

(ur. 1995)
Absolwentka Katedry Mody na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2017). Studentka na kierunku projektowanie tkanin na Central Saint Martins w Londynie (studia II stopnia od lipca 2017). Stypendium Rektora ASP dla najlepszych studentów (2013/14). Projektuje modę męską oraz tkaniny. Odbyła staż w studiu projektowym Vereny Schepperheyn w Berlinie. Finalistka konkursów Łódź Young Fashion 2017 i Designblok Diploma Selection 2017 w Pradze.