Projekt książki Obiecadło na podstawie Fraszek Jana Kochanowskiego
Nowy karakter polski z 1594 roku autorstwa Jana Januszowskiego, Jana Kochanowskiego i Łukasza Górnickiego był jedną z pierwszych w historii prób zunifikowania systemu zapisu języka polskiego. Na potrzeby publikacji Januszowski opracował i odlał dwie nowe czcionki – karakter prosty i pochyły. Krój, którym złożona jest książka Obiecadło, to moja własna próba odtworzenia karakteru ukośnego oraz antykwy, noszącej jego cechy. Wybór Fraszek Jana Kochanowskiego, jako materiału, dzięki któremu zaprezentuję swój projekt, był dla mnie naturalny, jako że Kochanowski był jednym z autorów Nowego karakteru. Za pomocą fraszek staram się przedstawić zarówno mój krój, jak i ilustracyjne rozważania na temat tego, co by było, gdyby Kochanowski żył w moich czasach.
Iluminacje
Punktem wyjścia projektu Iluminacje jest średniowieczna tradycja iluminowanego inicjału. Odnosząc się do współczesnych czasów, zdecydowałam się na zaburzenie niepowtarzalności charakteryzującej takie dzieła jak Księga z Kells. Znakom pisarskim z zaprojektowanego przeze mnie kroju pisma towarzyszą ilustracyjne kolaże, złożone z treści przerysowanych z ulotek, gazet, własnych zdjęć, internetowej wyszukiwarki czy inspirowane historią sztuki. Matryce przedstawiają trzy różne światy – duchowy, wirtualny i materialny. Ich forma – wałki drukarskie – symbolizuje powtarzalność, kopiowanie, pętlę zdarzeń. Linearny rysunek ma na celu pozbawienie pracy indywidualnego charakteru, nawiązując tym samym do kolorowanki, którą każdy może wypełnić na swój własny sposób.
(ur. 1992)
Studia: Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2012–2017). Stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia (2015/16 i 2016/17); im. Beatrice Warde firm Monotype i Type Directors Club, Nowy Jork (2016); Rektora ASP za wybitne osiągnięcia, Warszawa (2015/16 i 2016/17). Dziedziny działalności artystycznej: typografia, branding, skład książek, projektowanie graficzne, malarstwo.